HATHAJÓGA

ROZVRH LEKCÍ

Motto:
 

"Není důležité množství a obtížnost, ale vědomý způsob provedení"

 

 
Ve srovnání s původní jógou má ta dnešní mnoho variant. Setkáváme se s cvičením klidným i dynamickým, s jógou zaměřenou více fyzicky či naopak více na dech a dechová cvičení či na přesnost provedení. Obecně veškerá jógová cvičení by měla být snahou o hluboké fyzické, citové a mentální uvolnění.
Hathajóga je cvičení klidné a já se zaměřuji především na vnitřní pozornost a vnímavost vůči vlastnímu tělu a na soulad dechu s pohybem. Lekce a ásany sestavuji tak, aby odpovídaly energiím v průběhu kruhu roku a jeho významným mezníkům. Například v zimě jsou lekce zaměřeny na ledviny a na skrytý živel ohně. V pozicích a relaxacích vnímáme dění v těle - vlnění, pulsaci. Učíme se skutečně naslouchat impulsům svého těla a respektovat je, a tak nepřekračovat jeho možnosti a neubližovat mu. Daří-li se nám to, omezujeme tím vliv ega a chtění, přestáváme se srovnávat s ostatními a soutěžit třeba i jen sami se sebou. Výsledkem je klid, spokojenost a rozšířená intuice.
 
Díky vědomé pozornosti aktivujeme celé tělo a hluboko uložené svaly, zklidňujeme a uvolňujeme mysl a začínáme cítit proudění a navýšení energie v těle.
 
Zda bylo cvičení přínosné, zda jsem cvičil/a správně fyzicky i mentálně, poznám dle svých pocitů, které ke mě přicházejí jak v průběhu cvičení, tak především během krátkých relaxací po ásanách a na závěr cvičení.
Dobrým znamením je pocit příjemného tepla, jemné chvění či pulsace, klid, lehkost, radost, štěstí.

Proč cvičit jógu:
 
a) pro protažení, posílení a uvolnění svalů, zlepšuje pohyblivost páteře a kloubů, pomáhá při bolestech zad
b) působí na vnitřní orgány a na žlázy s vnitřní sekrecí, na oběhový, lymfatický a nervový systém
c) ovlivňuje mysl, psychiku, čakry a dochází k celkovému zklidnění, uvolnění a pocitu vnitřní svobody a radosti

 
Jóga jako životní styl:
 
Taková jóga nekončí na podložce, ale vědomý způsob prožívání si přenášíme i do běžného života, kdy jsme s pozorností u činnosti, kterou právě děláme, ať již uklízíme, oblékáme se, procházíme, mluvíme, zpíváme nebo se milujeme :-)

 
Motto:
"To podstatné se děje v uvolnění"
"Své tělo v úctě měj neb vzácná je to schrána, kam duše tvá jest do ochrany dána"
***

 

Kontakt

KAMILA JIŘÍKOVÁ


Semináře PÁNEVNÍHO DNA: ČR
Kladno, Kralupy, Praha, Velvary, ale i jinde dle domluvy

JÓGA: Velvary, Kralupy nad Vltavou

tel.: 777 860 106